Pierwszy raz w zborze?

Masz pytania?

Mamy na nie odpowiedzi!

Niejedno z nas zanim po raz pierwszy przekroczyło zborowe progi, zadawało sobie wiele pytań. Decyzję o wizycie w zborze często utrudniał stres, wynikający z nieznajomości zwyczajów panujących w nowym miejscu. Niestety niewiedza w bardzo wielu sytuacjach stanowić może przeszkodę. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i chcemy nieco ułatwić decyzję tym wszystkim, którzy potrzebują dawki wiedzy z rzetelnego źródła. Dlatego też zebraliśmy podstawowe pytania, jakie mogą się pojawić przed wizytą w zborze i przedstawiliśmy je poniżej wraz z odpowiedziami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, napisz do nas – dane kontaktowe znajdziesz w zakładce kontakt.

Pytania

Kliknij w wybrane pytanie i sprawdź odpowiedź

Dokładny opis znajdziesz w zakładce nabożeństwa (górne menu: o nas \ nabożeństwa).

Dzieci są u nas mile widziane! Rodzice potrzebujący odosobnionego miejsca, by zająć się dzieckiem, mają do dyspozycji małą salkę, w której również mogą brać czynny udział w nabożeństwie. Ponadto jest możliwość pozostawienia dziecka pod opieką Sióstr w czasie szkółki niedzielnej.

Jeśli posiadasz Pismo Święte – zabierz je ze sobą. Nabożeństwa opierają się o Słowo Boże, więc z własnym egzemplarzem będzie Ci łatwiej śledzić omawiane fragmenty.

Nie masz Pisma Świętego? W naszym zborze, dzięki uprzejmości Gedeonitów, możesz dostać bezpłatny egzemplarz Nowego Testamentu.

Nie jest to konieczne. Jednak jeśli chcesz się z nami uprzednio skontaktować, wszystkie dane teleadresowe znajdziesz w zakładce kontakt.

Samochód najlepiej zaparkować:

  • Na parkingu przy ulicy Poniatowskiego.
  • Na ulicy Zajączka:
    • na parkingu przy wejściu na teren ogródków działkowych;
    • na ulicy – po prawej stronie jezdni możliwy jest postój dla posiadaczy Parkingowej Karty Mieszkańca.

Parkingi w okolicy Zboru zlokalizowane są w strefie parkingowej B – oznacza to, że postój w soboty i niedziele jest bezpłatny, a w tygodniu roboczym wymaga opłaty w godzinach od 7:00 do 17:00. Posiadacze Parkingowej Karty Mieszkańca mogą korzystać z parkingów bezpłatnie. Więcej informacji na temat strefy płatnego parkowania można przeczytać na stronie parkowanie.katowice.eu

Uwaga: Należy zwrócić uwagę, iż wjazd na ulicę Generała Zajączka możliwy jest tylko z ulicy Kościuszki.

Do naszego zboru dojechać można tramwajami nr: 6, 14, 16 jadąc dwa przystanki z ul. Św. Jana (obok katowickiego rynku) w kierunku Brynowa. Przystanek, na którym należy wysiąść, nazywa się: „Katowice Jordana”. Można też dojechać do trzeciego przystanku o nazwie: „Katowice Stadion AWF”.

W okolicy znajduje się także przystanek autobusowy o nazwie: „Katowice AWF”, a w odległości 1 km Dworzec PKP.

Sprawdź dokładny adres w zakładce kontakt.

W zborze nie obowiązują zapisy. Są tu mile widziani wszyscy, którzy pragną słuchać Słowa Bożego oraz mieć społeczność z wierzącymi.

Naszą społeczność tworzą osoby nawrócone. Aby stać się jej członkiem, należy poinformować o swojej woli starszych Zboru. W takiej sytuacji osoba najczęściej jest proszona o to, by opowiedzieć o sobie kilka słów lub złożyć świadectwo przed pozostałymi członkami Zboru, abyśmy się mogli poznać.

To, w jaki sposób zwracać się do innych, należy w pierwszej kolejności skonsultować z rozmówcą. W Zborze jednak wierzący przeważnie zwracają się do siebie per „Siostro” bądź „Bracie”, albo po prostu – po imieniu.

Pamiątkę w zborze obchodzimy każdej niedzieli.

Nie funkcjonują w naszym Zborze oficjalne zasady ubioru. Nie ma odnośnie tego żadnych wymogów, z pewnym zastrzeżeniem – za autorem I Listu do Tymoteusza prosimy o rozwagę i skromność (I Tm 2:8-10)

Napisz do nas maila, zadzwoń albo poproś o informacje przełożonych podczas nabożeństwa. Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce kontakt.

Możesz także napisać wiadomość prywatną na naszej stronie na Facebooku.

W dobrym tonie jest, by nie spóźniać się na zgromadzenia. Przy tym z wyrozumiałością traktujemy wszelkie wypadki losowe oraz obowiązki ograniczające możliwość dotarcia do zboru o czasie.

Sporo zyskujesz przychodząc wcześniej. Pojawienie się na zgromadzeniu przed czasem, jest szansą na przywitanie się oraz rozmowę z innymi wierzącymi.

Aktualnie Zbór liczy około 50 członków.

Najczęściej korzystamy z Biblii Warszawskiej. Nie jest to jednak przymus i zdarza się, że podczas nabożeństw Bracia i Siostry używają innych przekładów – takich jak na przykład: przekład Ewangelicznego Instytutu Biblijnego, Biblia Tysiąclecia, Biblia Gdańska.

Zbór to określenie wspólnoty chrześcijan.

Słowo to znajdujemy na kartach Pisma Świętego różnych przekładów (np. Biblia Warszawska, Gdańska, Brzeska, Nowa Biblia Gdańska, Biblia Jakuba Wujka, Biblia Przekład Toruński)

„Pamiątką” określamy moment w trakcie nabożeństwa, gdy wspominamy zbawczą śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa. Wówczas zgodnie z poleceniem naszego Pana łamiemy chleb i pijemy z kielicha (Łk 22:19; I Kor 11:24).

To nabożeństwo, podczas którego siadamy razem, aby wspólnie omawiać wyznaczony fragment Słowa Bożego. Więcej o przebiegu studium biblijnego przeczytasz w zakładce „nabożeństwa

(ścieżka: o nas / nabożeństwa).